Novinky

17.9.2021

Honzík absolvoval již třetí aplikaci darovaných kmenových buněk do páteřního kanálu i do žíly. Pobyt v nemocnici je vždy náročný, ale v Malackách se o nás velmi hezky vždy starají. Po aplikaci je nezbytné ležet a být v klidu, což je u Honzíka téměř nesplnitelný úkol. Naštěstí jsme měli po ruce nejoblíbenější pohádky s Krtkem, na které se Honzík vydrží poměrně dlouho dívat.

7.9.2021

Honzík absolvoval 7 expozic v Hyperbarické komoře Kladno, které připravily jeho tělíčko na aplikaci darovaných kmenových buněk. Honzík má v uších ventilační trubičky, takže s ponorem do 10ti metrů nemá problém. Nepříjemná je však kyslíková maska, na kterou si však v průběhu roku už pomalu začíná zvykat a i když v komoře nespí, je ochoten si ji na obličeji nechat. Honzík v komoře převážnou většinu času spí a když ne, věnuje prohlížení oblíbené obrázkové knížky s letadly, auty a bagry.

15.8.2021

Honzík absolvoval 10denní intenzivní neurorehabilitaci v Arcadě. Zde si také poprvé zkouší první chodítko. Fyzioterapeutky konstatují opětovné zlepšení a dávají rodičům naději, že bude Honzík chodit. Kdy je sice nejisté, a bude to asi ještě dlouho trvat, ale každé dobré zprávy dávají více energie jít za svým cílem. Honzík velmi rád chodí s dopomocí po schodech. Je opět mnohem více stabilní. Během rehabilitace používal speciální sluchátka Forbrain a moc se mu to líbilo. Začíná pomalu vokalizovat jednotlivé hlásky.

30.7.2021

V červenci 2021 je, na radu fyzioterapeutky Emílie Vallové, ukončena rehabilitace Vojtovou metodou. Honzíka již tato terapie neposouvá, spíše ho mentálně „rozhazuje“. Také je ukončeno Honzíkovo pravidelné sledování na kardiologii s tím, že se mu srdíčko vrátilo opět do normálu. Honzík oslavil společně se sestřičkou Evičkou svoje 3. narozeniny. Jelikož minulé narozeniny strávil na JIP v Ostravě v kómatu, je tato oslava pro rodinu obzvlášť významná.

30.6.2021

16.6.2021 Honzík absolvuje druhou aplikaci kmenových buněk a před i po, vždy 7 expozic v hyperbarické komoře v Kladně. Po této aplikaci se Honzíkovi zlepšili sociální dovednosti. Dle vývojové psycholožky, která ho od ledna 2021 sleduje, jeho aktuální vývojová úroveň psychomotorického vývoje odpovídá od 8. měsíce věku (expresivní složka řeči, pohybový vývoj) až po 18. měsíc věku v oblasti adaptivního vývoje a 24. měsíc v oblasti sociálního vývoje. Tedy by se dalo říct, že je do značné míry uvězněn ve vlastním těle.

31.5.2021

V dubnu a květnu 2021 je Honzík doma s rodinou. Nicméně nepolevuje v cvičení. 3krát týdně jezdí do Tišnova cvičit Vojtovu metodu a do toho 2krát denně cvičí s maminkou. Jednou týdně stále jezdí na TČM.

30.3.2021

Honzík v březnu 2021 opět absolvuje s maminkou intenzivní měsíční rehabilitační pobyt Reha motion v Klimkovicích. Zde přesně po měsíci po aplikaci kmenových buněk nastává viditelné zlepšení. Honzík je dokonce schopen i na pár vteřin sám stát s tím, že se přidržuje rukou opěry. Následují první pokusy o chůzi. Na konci rehabilitačního pobytu konstatují zlepšení všichni fyzioterapeuti, kteří s ním pracovali.

17.2.2021

Jsou Honzíkovi poprvé, na jeho vlastní krevní plazmě, aplikovány kmenové buňky od dárce, a to jak do mozkomíšního kanálu, tak intravenózně, tj. do žíly. Na radu MUDr. Štěpána Novotného, vedoucího lékaře z hyperbarické komory v Kladně, Honzík absolvuje 7 expozic v komoře, vždy před i po aplikaci kmenových buněk. Následně je nezbytné intenzivně rehabilitovat, aby se darované kmenové buňky uplatnily na správných místech v těle.

10.2.2021

Honzík opět absolvuje expozice v hyperbarické komoře. Stane se mu však nehoda, kdy si při lezení v postýlce omylem přišlápl PEG tak, že si ho vytrhl z bříška. Vzhledem k tomu, že již sám jí kašovitou stravu, rodiče se rozhodli mu ho znovu nenechat zavádět. Honzík pouze absolvuje jednodenní pobyt v nemocnici, protože mu vypadly ventilační trubičky z uší a tak pod celkovou narkózou dostává nové. Ventilační trubičky pomáhají vyrovnávat tlak v uších při zanořování v hyperbarické komoře.

30.1.2021

Honzík absolvuje 10ti denní intenzivní 2hodinovou neurorehabilitaci v Arcadě. Zde poprvé Honzík začíná jíst sám stravu ústy a umělou stravu do bříška dostává pouze ráno a večer před spaním. Na radu fyzioterapeutů rodiče kupují z USA speciální obleček Therasuit.

6.1.2021

Honzík začíná pravidelně chodit ke klinické logopedce. Intenzivně se pracuje na tom, aby se znovu naučil jíst ústy, protože stále je závislý na umělé výživě, která je mu podávána břišní sondou.

18.12.2020

Honzík absolvoval 15 ponorů v hyperbarické komoře v Kladně. Postupně se mu začínají uvolňovat svaly v obličeji. Po odjezdu domů do Brna se těší s celou rodinou na společné Vánoce. Tyto jsou pro všechny zvlášť požehnané.

26.11.2020

Honzík absolvuje vyšetření u neurologa a EEG má prý jako zdravé dítě. Radost rodičů je obrovská.

23.11.2020

Od 23.10.2020 Honzík absolvuje s maminkou intenzivní měsíční rehabilitační pobyt Reha motion v Klimkovicích. Honzík je většinu času dost vyděšený, proto všechny procedury a cvičení absolvuje s maminkou. Každý den má intenzivní hodinovou fyzioterapii, dále jodobromové a perlivé koupele, masáže, vertikalizaci, motomed, arterapii. Nejvíc se mu líbí ergoterapie, snoezelen a k překvapení všech bazén. Honzíkovi se pomalu uvolňují ruce.

25.9.2020

Honzík se sám poprvé na krátkou chvíli posadil. Honzík má velkou touhu chodit, ale bohužel to není možné. Počáteční nadšení tak vystřídá Honzíkova nechuť k pokusům o postavování a chůzi. Pomalu se začínají vysazovat všechny léky, které Honzík vzhledem ke svému stavu musel dlouhodobě užívat. Extrémní fyzické vypětí opistotonů mělo za následek zvětšení srdečních stěn, které je pravidelně sledováno na kardiologii.

1.9.2020

Honzík začíná pravidelně 3x týdně jezdit na fyzioterapii vojtovou metodou k Emílii Vallové do Tišnova, 4krát denně cvičí „Vojtovku“ doma s maminkou, 2x týdně absolvuje TČM, a jednou týdně rehabilitaci Bobath. Velkou část dne tedy tráví čas v autě s maminkou, ale velké úsilí se vyplácí a postupně se mu uvoňují i spazmy v rukou.

15.8.2020

Domácí prostředí má na Honzíka velmi pozitivní vliv. Zhruba v polovině srpna se definitivně dle rodičů probírá z kómatu. Vše vnímá, reaguje na rodiče i sestřičku. Toto probuzení je tedy zhruba 4-5 týdnů od aplikace Honzíkovi vlastní pupečníkové krve. 11.8.2020 Honzík se začal usmívat i plakat.

7.8.2020

Honzík strávil jednu noc na oddělení ARO, kde lékaři zkontrolovali jeho stav a k velké radosti rodičů je propuštěn z nemocnice domů.

5.8.2020

Honzík je hospitalizován v Městské nemocnici v Kladně na oddělení JIP, jelikož je jeho stav stále vážný a vyžaduje kontinuální podávání léků. Každý den absolvuje expozici v Hyperbarické komoře. V komoře je ve speciálně ušitém kyslíkovém stanu, do kterého mu po celou dobu proudí 100% kyslík. V komoře je zároveň vytvořen podtlak, jako by byl Honzík 10 metrů pod hladinou. Celý ponor vždy absolvuje s maminkou a o víkendech s tatínkem. Po počáteční nevolnostech, kdy Honzík neustále zvrací, se jeho stav pomalu začíná zlepšovat. Během pobytu v nemocnici pomalu ustupují opistotony a celé tělo se uvolňuje. Neurolog dle EEG konstatuje zlepšení. Také se začínají vysazovat kontinuální léky na bolest. Dne 5.8.2020 Honzík ukončil prvních 30 ponorů a je převezen z Kladna zpět do Dětské nemocnice v Brně. V tuto dobu už několikrát denně fixuje na pár vteřin oči, což je první dobré znamení.

8.7.2020

Po výrazné intervenci primaře ARO z Dětské nemocnice MUDr. Petra Dominika a MUDr. Elen Šťastné je Honzíkovi aplikována transfuze vlastní pupečníkové krve a kmenových buněk, které měl uschovány v bance od svého narození. Samotnou aplikaci provedl zkušený hematolog MUDr. Jiří Domanský. Honzík je první dítě, kterému byla jeho vlastní pupečníková krev aplikována kvůli poranění mozku. Následně Honzík odjíždí do Hyperbarické komory v Kladně.

2.7.2020

Den po návštěvě sestřičky Evičky a po šesté expozici v hyperbarické komoře nastal z pohledu maminky úplně první pokrok, kdy Honzík během fyzioterapie poprvé držel sám hlavičku. Fyzioterapeutka potvrdila, že se nejedná o spazmus, ale o činnost mozku. Fyzioterapie Honzíkovi pomáhaly od bolesti, takže s ním maminka začala cvičit intenzivně 4krát denně. Opistotony začaly pomalu ustupovat. 3.7.2020 Honzík opět odjíždí zpět do Dětské nemocnice v Brně.

1.7.2020

Dne 25.6.2020, téměř 3 týdny po úrazu, byla zahájena kyslíková léčba v hyperbarické komoře. Honzík absolvoval 7 expozic. V den Honzíkových 2 narozeniny ho poprvé navštívila jeho sestřička Evička a personál oddělení JIP uspořádalo Honzíkovi malou oslavu.

4.6.2020

Tento osudný den měl Honzík nehodu, při které tonul. Musel být resuscitován a letecky dopraven do FN Brno, kde lékařský tým bojoval o záchranu Honzíkova života.

Po třech dnech se podařilo hned napoprvé odpojit Honzíka od dýchacího přístroje a Honzík byl schopen dýchat sám.

Závažnost poškození Honzíkova mozku byla rozsáhlá. Začali se projevovat opistotony, což je známka těžkého poškození mozku. Honzíkovo tělíčko bylo zahnuto jako rohlík a celé spastické. Na zmírnění křečí nezabíraly žádné léky. Lékaři dali diagnózu hypoxické encefalopatie a koma vigille. Honzíkovi byla zavedena břišní sonda, tzv. PAG, kterým dostává umělou výživu. Dle konstatování lékařů byla léčba ukončena. Honzík byl označen jako paliativní pacient a rodičům bylo sděleno, že je možné střídat 4 druhy opiátů, pro zlepšení komfortu života. V tomto stavu prý pravděpodobně vydrží při dnešní technice cca 10 let. Lékaři doporučili zkusit hyperbarickou komoru. Honzíkovi byly zavedeny ventilační trubičky do uší, aby dobře vyrovnával tlak v komoře.

1.7.2018

Honzík se narodil 1.7.2018 jako zdravý chlapeček a mladší bráška své sestřičky Evičky. Dobře prospíval. Rád běhal, skákal, metal kozelce. Miloval auta, bagry a letadla.